Lokomotiva 109 E

O nové třísystémové lokomotivě ze Škody Transportation

Schvalování série – L.P. 2013

Nová škodovácká lokomotiva konečně získala evropský certifikát

Velmi důležité razítko v Německu dostala plzeňská firma Škoda Transportation. Tamní certifikační úřad, který je v Evropě nejnáročnější, udělil škodovácké lokomotivě 109E evropský certifikát.
Plzeňský výrobce Škoda Transportation si dnes mohl výrazně oddechnout. Jeho nová lokomotiva 109E získala po letitém schvalovacím procesu evropský certifikát. To je základní podmínka pro nasazení lokomotivy do provozu u evropských dopravců. „Naše lokomotiva jako jedna z prvních splnila evrpské normy TSI,“ řekla serveru E15.cz řekla mluvčí škodovky Lubomíra Černá. Splnění těcho norem bylo mimo jiné i podmínkou Českých drah, aby lokomotivy odebraly a výrobci zaplatily.
Podle šéfa Škody Transportation Josefa Bernarda je o koupi lokomotiv zájem a vidí jako velmi nadějné, že by s nimi Škodovka mohla proniknout i na západoevropské trhy. „Intenzivně komunikujeme s DB Schenker, který vybírá dodavatele jednosystémových cargo lokomotiv zejména pro operování na polském trhu,“ uvedl již dříve.
První dva stroje už koupily slovenské dráhy. Letos v říjnu získaly od slovenského ministerstva dopravy rozhodnutí o schválení typu drážního vozidla, které už je zapsáno v Evropském registru vozidel. První pasažéři by se podle vyjádření výrobce mohli svézt ve vlacích tažených touto lokomotivou už letos v listopadu.

Zdroj: E15.cz

 
lokomotiva Škoda 109 E 109E 380 třísystémová nejvýkonnější asynchronní IGBT dvojitá hvězda