Lokomotiva 109 E

O nové třísystémové lokomotivě ze Škody Transportation

Výroba a zkoušky – L.P. 2008

1. část

Leden 2008

Drobná aktualita z výroby

Téměř půl roku se o výrobě lokomotiv 109E nikde nemluvilo, ani nepsalo. Teprve 3. ledna 2008 vyšel na ekonom.ihned.cz krátký rozhovor s Ředitelem Škody Transportation Tomášem Krskem. Část týkající se lokomotiv 109E jsem si dovolil zkopírovat:

...

Jak pokračuje program třísystémové lokomotivy 109E? Stihnete v roce 2008 dodat první kus? Vždyť bude muset absolvovat zkoušky i v Německu.

Lokomotiva se začne zkoušet na jaře 2008. První prototyp by měl být hotový na přelomu roku 2008 a 2009, včetně schválení pro ČR a Německo. České dráhy odeberou dvacet těchto lokomotiv. S dalšími potenciálními zákazníky začneme jednat, až budeme moci ukázat funkční lokomotivu. Skutečně budeme muset mít schválení pro ČR, Německo, Slovensko a Rakousko. Kde se budou konat zkoušky, bude záležet na dohodě schvalovacích orgánů.

Představuje pro vás vážnou konkurenci čtyřsystémová lokomotiva Siemens, kterou úřady nedávno připustily pro provoz na českých kolejích?

Že je čtyřsystémová, nemá pro ČR velký význam. A nevnímáme jako žádný zvláštní problém, že se tu objeví lokomotiva zahraničního výrobce.

...

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Petr Korbel, ekonom.ihned.cz

převzal JPB

Žádné komentáře
 
lokomotiva Škoda 109 E 109E 380 třísystémová nejvýkonnější asynchronní IGBT dvojitá hvězda