Lokomotiva 109 E

O nové třísystémové lokomotivě ze Škody Transportation

Výroba a zkoušky – L.P. 2010

3. část

Duben

1) Lokomotiva 380.007 ve VUZ

2) Strojvůdci se školili pro řízení lokomotiv 109E

3) Nová lokomotiva? Moderní komfortní stroj, zní od strojvůdců

ad 1) Lokomotiva 380.007 ve VUZ

Lokomotiva 380.007 byla 29. dubna převezena z Plzně do VUZ Velim, kde bude zkoušena spolu s 380.001, 002 a 003.

Dokončeny jsou již lokomotivy do čísla 011, většina z nich je již oživena.

JPB

Foto: Homer

zdroj: K-report.net

ad 2) Strojvůdci se školili pro řízení lokomotiv 109E

Více než dvacítka strojvůdců Českých drah má za sebou školení zaměřené na řízení nové lokomotivy 109E, kterou pro ČD vyrábí společnost ŠKODA TRANSPORTATION. Na konci března a začátku dubna se přímo na zkušebních tratích seznamovali s podrobnostmi kolem řízení a ovládání nových ´stodevítek´. „Někteří z těchto specialistů se podělí o řízení nových lokomotiv ve zkušebním provozu na běžných tratích Českých drah, další pak budou zajišťovat vyškolení skupiny svých kolegů pro řízení lokomotiv 109E,“ uvedl manažer projektu Vít Tomrdle.

Dvoutýdenní školicí projekt zahrnoval vedle praktických jízd i teoretickou část. „Hodně jsem ocenil, že jsme byli přímo v kontaktu s lidmi, kteří novou lokomotivu vyvíjeli a vyráběli. Škodováčtí odborníci tak byli schopni rychle odpovídat na naše dotazy a reagovat na připomínky. Vstřícnost lidí ze Škodovky byla velká,“ řekl strojvůdce a jeden z účastníků Tomáš Raizl.

Škodovák 4/2010

ad 3) Nová lokomotiva? Moderní komfortní stroj, zní od strojvůdců

Tak tuhle lokomotivu bude chtít řídit asi každý strojvůdce v Čechách. Možná právě tímto způsobem by šlo shrnout mínění strojvůdců, kteří na přelomu dubna a března měli možnost vyzkoušet při jízdách novou lokomotivu 109E z plzeňské Škodovky. Přímo na zkušební trati ve Velimi i v zázemí výrobce ŠKODA TRANSPORTATION se železničáři seznamovali pod vedením škodováckých odborníků s ovládáním a moderním technickým zázemím ´stodevítek´.

„Po prvních zkušenostech musím říci, že novinka ze Škodovky je skutečně na velmi vysoké technické úrovni. Pro nás pro strojvůdce má hodně moderních prvků, které zásadně mění dosavadní zvyklosti. Myslím třeba systém komunikace, kdy je počítač schopen vyhodnotit a upozornit na řadu důležitých technických parametrů. Diagnostika, to je pro nás velké plus,“ říká účastník školicího programu Jan Jankovský. Podle něj má nový škodovácký stroj i vysokou míru automatiky.

Právě na zkušební trati ve Velimi mohli strojvůdci okusit, jak si novinka vede při jízdách ve vysokých rychlostech. „Lokomotiva se chová klidně a to i při průjezdu v obloucích – první hodnocení je určitě velmi pozitivní. Navíc počítač hlídá řadu funkcí, na displeji má strojvůdce perfektní přehled o řadě parametrů,“ dělí se o své zkušenosti další ze strojvůdců, Tomáš Raizl z plzeňského DKV.

Hodnocení železničářů se zaměřilo i na podobu stanoviště strojvůdce. „Celkově určitě spokojenost. Rozmístnění ovládacích a dalších prvků, to je vždycky velmi subjektivní věc, každý bude chtít něco trošku jiného. Je to o zvyku,“ říká strojvůdce Roman Černoch. Ten ocenil i komfort, který zázemí nové lokomotivy strojvůdcům nabízí. „Všichni jsme hodně ocenili účinnou klimatizaci. Málokdo si umí představit, jak je v kabině během horkých dní v letních měsících,“ popisuje s úsměvem Roman Černoch.

Mnozí strojvůdci připomněli i fakt, že novinka navazuje na slavnou tradici českých škodováckých lokomotiv, které dodnes slouží na českých tratích. „V Plzni se dělaly špičkové mašiny, bylo by dobře tuhle tradici zachovat,“ míní Tomáš Raizl.

Škodovák 4/2010

Žádné komentáře
 
lokomotiva Škoda 109 E 109E 380 třísystémová nejvýkonnější asynchronní IGBT dvojitá hvězda