Lokomotiva 109 E

O nové třísystémové lokomotivě ze Škody Transportation

Výroba a zkoušky – L.P. 2010

4. část

Květen

Výjezd vlastní silou na běžnou trať se blíží, 380.007 z okruhu k výrobci

Plzeň - Zkušební provoz na veřejných tratích chce na konci května zahájit plzeňská Škoda se svojí novou elektrickou lokomotivou typu 109E. Vývoj stroje, jehož dvacetikusovou sérii si objednaly České dráhy, má velké zpoždění, lokomotivy totiž pouze pomalu procházejí náročnými zkouškami. České koleje zatím dobývá konkurenční Siemens. Jeho univerzální lokomotivy ES64U4 přezdívané Taurus jezdí v čele vlaků Eurocity, ČD Cargo si zase chce půjčit jejich nákladního "bratra" ES64F4, aby se s lokomotivou seznámili jeho strojvedoucí.

Siemens ES64F4 získal nedávno povolení ke zkušebnímu provozu na hlavních tratích mezi Děčínem, Břeclaví a Bohumínem. Přímo v barvách ČD Cargo se ale zřejmě tyto stroje v dohledné době neobjeví, podle mluvčího dopravce Zdeňka Větrovce neuvažuje společnost o jejich pronájmu. Může se však podílet na provozu lokomotiv patřících například německému DB Schenker.

Německý výrobce přesto nemá strach, že by v Česku ostrouhal. "Zájem o tuto lokomotivu již projevili jak státní, tak i soukromí nákladní dopravci," řekl mluvčí Siemensu Pavel Kaidl. Cena se podle něj pohybuje řádově v desítkách milionů korun dle požadavků zákazníka.

Naproti tomu Škoda, jejíž lokomotivy jsou třísystémové, a měly by tak zvládnout jízdu pod trolejemi ve všech středoevropských státech, zatím může pouze obdivovat výrobky konkurentů. Ačkoli má společnost v kapse smlouvu na dodávku lokomotiv pro ČD i na odvozenou verzi pro slovenskou ZSSK, její nové stroje se zatím neobjevily v čele žádného vlaku. Jezdit přitom měly už loni. Podle technického ředitele Škody Vladimíra Malého je momentálně hlavním problémem požadavek drah na schválení strojů nejenom v Česku, ale také v sousedních zemích a v Maďarsku.

ČD, které na nové lokomotivy netrpělivě čekají, se zatím mohou utěšovat tím, že na Škodě zřejmě vymohou vysoké penále. "Budeme to uplatňovat, definitivní vyčíslení bude až po splnění kontraktu," řekl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Zatím jsou v čele vlaků, které měly tahat nové škodovky, k vidění červené stroje Siemens, za jejichž pronájem musí dráhy platit Rakouským spolkovým drahám, a staré a poruchové lokomotivy, které sice kdysi Škoda vyrobila, dnes však patří Železniční společnosti Slovensko, a České dráhy tak musí platit i za jejich používání.

ČT24 podle ČTK

380.007 byla odvezena z VUZ Velim k výrobci do Plzně dne 17. 5. 2010.

JPB

Poslední komentáře
17.05.2010 12:50:48: člověk čeká nové informace k věci a místo toho pořád ty samé kecy, co je mě do símense a omílat, že ...
17.05.2010 09:35:39: Bude zajimave,az se takhle na okruhu potahnou vsech 20 kousku.smiley${1}
 
lokomotiva Škoda 109 E 109E 380 třísystémová nejvýkonnější asynchronní IGBT dvojitá hvězda