Lokomotiva 109 E

O nové třísystémové lokomotivě ze Škody Transportation

Výroba a zkoušky – L.P. 2010

5. část

Květen

380.007 ve zkušebním provozu na síti SŽDC

380.008 do VUZ

První ostrou jízdu s nákladními vlaky dnes absolvovala na veřejné železniční síti lokomotiva 380.007.

Do konce srpna ji bude výrobce, Škoda Transportation, testovat na nákladních vlacích ČD Cargo (mezi Planou u Mar. Lázní, Plzní, Prahou a Havlíčkovým Brodem, mezi HB a Hněvicemi, Prahou a Děčínem, Ústím nad Labem a Chomutovem) a od září by měla začít jezdit zkušebně s cestujícími na koridorových tratích rychlostí až 160 km/h. Ve stanici v Chrástu u Plzně, kde vlak vedený tímto strojem zastavil kvůli prezentaci pro novináře, to ČTK řekl projektový manažer Vít Tomrdle. Ke zkušebnímu provozu na veřejné železnici dostal výrobce povolení Drážního úřadu v úterý a to s jedním omezením - nesmí vyvíjet tažnou sílu ani brzdit s rekuperací v místech, kde jsou kolejové obvody 25 Hz. Tyto kolejové obvody jsou již velmi zastaralé a moderní lokomotivy s asynchronními trakčními motory by je mohly nebezpečně ovlivňovat zpětným trakčnám proudem o nežádoucích frekvencích.

"Do poloviny července začnou jezdit postupně další tři stroje, které jsou na zkušebních tratích," řekl hlavní inženýr Petr Špalek. Všech 20 lokomotiv, určených pro osobní dopravu, dostanou ČD do konce roku. "Ve výrobě už jsou všechny, na montážní lince je 17 lokomotiv, dokončeno jich bude k 31. květnu 11 kusů," řekl Tomrdle. Lokomotivní řada CZ 380 je nyní ve schvalovacím procesu podle nejnovějších evropských předpisů TSI. Dokončuje se posuzování schvalovací dokumentace a pokračují práce na získání průkazu způsobilosti v ČR, Německu a Rakousku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku.

Firma dodá příští rok dvě stejné lokomotivy na Slovensko a intenzivně jedná s dalšími zájemci ze střední Evropy. "Dnešní nasazení do reálného provozu bude dobrá reference, jednání se posunou," řekl Malý. Podnik je nyní schopen vyrábět na jedné lince v nové hale v Plzni 12 lokomotiv ročně. V případě nárůstu poptávky má ještě jednu stejnou linku a dále může vyrábět lokomotivy ve čtyřech sesterských firmách, například v šumperském Parsu, kde už rekonstruuje elektrické stroje 71E pro ČD Cargo. Výroba lokomotiv vytěžuje plzeňskou firmu ze 40 procent, ve vývoji pracuje 100 lidí plus externí firmy a na lince přes 200 lidí. Vývoj lokomotiv ve Škodovce se podle Tomrdleho nikdy nezastavil, i když dodávky byly na 15 lety přerušeny. Na novém stroji pracovali vývojáři, technici a výzkumníci 3,5 roku.

zdroj: ČTK, upravil JPB

380.008 byla 22. až 23. května přepravena z Plzně do VUZ Velim. Nyní se tedy nacházejí ve VUZ 4 lokomotivy 109E - 380.001, 002, 003 a 008.

JPB

Žádné komentáře
 
lokomotiva Škoda 109 E 109E 380 třísystémová nejvýkonnější asynchronní IGBT dvojitá hvězda