Lokomotiva 109 E

O nové třísystémové lokomotivě ze Škody Transportation

Vývoj a výroba – L.P. 2005

3. část

Září až prosinec 2005

1) Kontrolní den ve Škodě Transportation na výrobu nové lokomotivy řady 380

2) Jaroslav Opial napsal na diskusním fóru ČD


ad 1) Kontrolní den ve Škodě Transportation na výrobu nové lokomotivy řady 380

 

Další kontrolní den na výrobu nové třísystémové (3 kV ss, 15 kV, 16,7 Hz, 25 kV, 50 Hz) lokomotivy řady 380 ČD (109E typové označení výrobce) u výrobce ve Škodě Transportation (ŠT) se uskutečnil 13. října za účasti náměstka generálního ředitele ČD, a. s., pro osobní dopravu Ing. Jiřího Koláře, Ph. D.
Zástupci GŘ ČD, odboru kolejových vozidel, se seznámili s dosavadním průběhem projektu. Prohlédli si i výrobní haly společnosti Škoda Transportation, kde se již rozbíhá výroba hrubé stavby skříně první lokomotivy, která by měla být dokončena k 15. listopadu 2005. Zhlédli průběh svařování hlavních vaznic a byli informováni o tom, že svařování bočnice pro hrubou stavbu lokomotivy probíhá souběžně v dceřiném podniku ŠT ČKD Vagonka, a. s., v Ostravě. V hale výrobce ŠT je již hotov přípravek na svařování hlavního rámu a do čtrnácti dnů bude sestaven také přípravek na svařování kabinových modulů.
V elektrické části lokomotivy jsou ze strany společnosti Škoda Electric vyrobeny a vyzkoušeny hlavní komponenty pohonu, jako trakční motory a trakční měniče pro první lokomotivu. První trakční transformátor je výrobně dokončen, naplněn olejem a čekají ho typové zkoušky, které bude provádět zkušebna ETD. Po dokončení zkoušek bude přesunut do zkušebny ŠT, kde bude sestaven a testován celý pohon lokomotivy ještě před jeho umístěním do skříně lokomotivy.

dokončený ATM typu ML 4550 K/6 a skříň trakčního měniče pro jeden podvozek

Text a foto: Jiří Konečný, Železničář 42/05


ad 2) Jaroslav Opial napsal na diskusním fóru ČD:

"25.11.2005 jsem byl ve ŠKODA Transportation a tak uvádím ostatním pro zajímavost následující: jsou tam připraveny asynchronní trakční motory pro ř. 380 (ŠKODA 109 E) 1.600 kW a připravuje se hlavní rám. (Trafo je zatím ve ŠKODA Electric v Plzni Doudlevcích.) Vizuálně došlo k tomu co jsem předpokládal. Čelo je od Porsche Design a původní futuristický vzhled je opět upraven (jako u tramvaje pro Prahu) a "zlidštěn", dle mého názoru, že to trochu "ztaurusovatělo" k lepšímu. Takže odborné veřejnosti známý obrázek (stříbrná barva nebo modrá se šedým pruhem) nebude tak docela pravda. Upravená verze má např. klasická obdélníková okna v obdélníkových vstupních dveřích na stanoviště a ta čela mají jiná zaoblení i plochy. Jinak z karosérie není v ŠT Plzeň t.č. nic. (Jsou zde pouze již uvedené tr.motory a "základní železa" k rámu.) Na rámu se pokračuje sice pomalu, ale pečlivě (než se rozjede série). O něm toho moc nevím. (tedy o postupu prací). Trakční motory: kostry byly odlity v Kutné Hoře a kontrolovány pracovníky ŠT přímo ve výrobním závodě. Vyrobeny byly v Doudlevcích (ŠKODA Electric) a zde odzkoušeny. Byly předvedeny i při kontrolním dnu pracovníkům lokomotivního odboru GŘ ČD a mají trvalý výkon 1600 kW á kus. (údajně vyšší než Taurus). Trafo je rovněž hotovo a prý jsou hotové už skoro všechny zkoušky (kromě transformace napětí 25/15 kV na 3 kV bude jeho funkce také jako tlumivka na 3 kV ss)."

-pw-, DFČD

Žádné komentáře
 
lokomotiva Škoda 109 E 109E 380 třísystémová nejvýkonnější asynchronní IGBT dvojitá hvězda