Lokomotiva 109 E

O nové třísystémové lokomotivě ze Škody Transportation

Zkoušky a provoz – L.P. 2012

1. část

Leden až červen

1) zkoušky v Polsku

2) Fotbalová lokomotiva

ad 1) Zkoušky v Polsku

Jedna lokomotiva ř. 380 je na zkouškách v Polsku, kde by měla být po delší dobu používána ve vozbě dálkových vlaků. PKP IC se vyjádřily, že chtějí zkoušek této lokomotivy využít k získání poznatků o této řadě lokomotiv pro případný nákup strojů podobných parametrů.

ad 2) Fotbalová lokomotiva

Měsíc před zahájením Mistrovství Evropy ve fotbale nasadí České dráhy do pravidelného provozu lokomotivu řady 380.011 v českých národních barvách. V neděli 3. června poveze tento stroj českou reprezentaci do Vratislavi, kde se odehrají první zápasy našeho týmu. Poté se vrátí do Ostravy, kde bude vystavena na veletrhu Czech Raildays (19. – 21. června 2012).

Lokomotiva s číselným označením 380.011 s fotbalovým nátěrem se poprvé objevila v provozu ve středu 9. května a to v čele pravidelného vlaku EC 111 Praha, který spojuje Prahu s Varšavou.

Fotbalovým polepem lokomotivu opatřila začátkem května v pražském depu společnost Railreklam, spolu s ní i jednu lokomotivu řady 163, která odveze vlaky s fanoušky z ČR do PR a zpět.

Speciální vlaky do Polska jsou součástí projektu „Vlakem na Euro“, na kterém spolupracují České dráhy s Fotbalovou asociací ČR.

Odkaz na článek na webu idnes.cz.

zdroj: TS ČD, idnes.cz; upravil: JPB

 
lokomotiva Škoda 109 E 109E 380 třísystémová nejvýkonnější asynchronní IGBT dvojitá hvězda