Lokomotiva 109 E

O nové třísystémové lokomotivě ze Škody Transportation

Zkoušky a provoz – L.P. 2012

2. část

Červenec a srpen

1) zkoušky 109E2 (pro ZSSK) na Slovensku

ad 1) zkoušky 109E2 (pro ZSSK) na Slovensku

 Extrémní trať pod Tatrami prověřila škodováckou lokomotivu. Ta uspěla!

Místo? Štrbská rampa pod Tatrami. Čas? Chybí sedm minut do půl třetí odpoledne, je poslední červencové úterý. A právě v té chvíli se na Petrovské, v nejnáročnějším úseku železničních tratí v celém bývalém Československu dává do pohybu nová univerzální škodovácká lokomotiva 109E2, aby bez problémů odtáhla plně naložené vagóny s nákladem těžším než 1500 tun.

Stoupání téměř šestnáct promile, profil tratě s náročnými a opakovanými oblouky v „esíčku“, to vše je Štrbská rampa. A škodovácký stroj určený pro slovenskou železnici ji samostatně zvládá bez nejmenších problémů, dokazuje tak svoji technickou jedinečnost a především i fakt, že vedle osobní dopravy by byla schopna skvěle zastat i práci lokomotivy nákladní. „Předvedli jsme výborné jízdní vlastnosti nové lokomotivy, schopnost tahat těžké náklady i v extrémních podmínkách,“ říká obchodní ředitel ŠKODA TRANSPORTATION Jaromír Jelínek.

Další důkaz tohoto tvrzení přinesly i další jízdy, které lokomotiva v náročném prostředí v kraji Tater absolvovala. Příklad? To když i přes nepřízeň počasí, za deště, dokázala přes nejextrémnější úsek Štrbské rampy nedlouho po rozjezdu ve stoupání šestnáct promile táhnout náklad 1561 tun rychlostí 40 kilometrů za hodinu. „Škoda má být na co pyšná, lokomotivu prověřila obávaná Štrbská rampa i v počasí, které rozhodně nebylo ideální a výsledek ocenili i zástupci slovenského železničního nákladního dopravce, kteří samozřejmě byli všem jízdám přítomni,“ uvedl za společnost ŠKODA TRANSPORTATION František Brož.

Lokomotivu na konci července však na Slovensku neprověřila jen extrémní trať u Tater. Škodovácký stroj totiž v polovině prázdnin absolvoval zátěžovou zkoušku funkčních vlastností na celé trati mezi Bratislavou a Spišskou Novou Vsí, přičemž právě na Štrbskou rampu se dostal hned čtyřikrát a to v různých režimech provozu. Výsledky jízd, které zahrnovaly i jízdy s extrémním nákladem do 2 735 tun s postrkem další lokomotivy, budou pro Škodovku cenné nejen jako důkaz o vysokém výkonu a spolehlivosti lokomotiv pro případné zákazníky, ale najdou uplatnění i pro další vývoj lokomotiv s okřídleným šípem. „Co do sklonu a charakteru oblouků trať pod Tatrami patří k nejnáročnějším ve střední Evropě. Klade obrovské nároky na techniku. Vzhledem k tomu, že přes tento železniční úsek jezdí ve velkém počtu nákladní vlaky se surovinami pro ostravskou aglomeraci a zpět třeba s uhlím pro východoslovenské železárny, nejsou výjimkou soupravy nákladních vagónů o váze i 2400 tun. Jednoznačně jsme dokázali, že naše lokomotivy jsou vhodné i pro takový druh přepravy, při nasazení ve dvojici bez problémů zvládnou i tyto nejvyšší zátěže. Pro ilustraci – takové náklady okolo 2400 tun dnes v praxi na Štrbě tahají lokomotivy tři,“ říká šéfkonstruktér škodováckých lokomotiv Petr Špalek.

Právě data získaná z „ostrého“ provozu na tratích pod Tatrami už nyní využívají škodováčtí vývojáři pro další práci. „Samozřejmě jsme měli teoreticky ověřeno, že naše lokomotiva provoz v nákladním režimu i na Štrbské rampě zvládne, nyní máme jistotu a k dispozici řadu přesných parametrů a údajů naměřených přímo v terénu, při odlišných klimatických podmínkách, při různém profilu a charakteru tratí, při odlišných hmotnostech nákladu,“ připomíná užitečnost celé akce z hlediska vývojářů Petr Špalek.

Velmi úspěšnými výsledky testů své nové lokomotivy na slovenských tratích pod Tatrami Škoda více než důstojně navazuje na tradici strojů, které na téhle náročné trase dlouhodobě úspěšně slouží – jako je univerzální lokomotiva řady 363, nákladní lokomotiva řady 131 a nákladní lokomotiva řady 183. „Naše novinka, která v červenci skvěle obstála při náročných testech je ale generačně jiným strojem. Její technické řešení, výkon a univerzálnost, kdy je schopna zastat roli jak v osobní, tak nákladní dopravě, ji jednoznačně řadí k tomu nejmodernějšímu, co je na začátku 21. století pro různé druhy přepravy na železnici v Evropě k dispozici,“ říká obchodní ředitel ŠKODA TRANSPORTATION Jaromír Jelínek.

článek z firemního časopisu Škodovák, srpen 2012

Fotografie ze zkušebních jízd zde: odkaz

Žádné komentáře
 
lokomotiva Škoda 109 E 109E 380 třísystémová nejvýkonnější asynchronní IGBT dvojitá hvězda