Lokomotiva 109 E

O nové třísystémové lokomotivě ze Škody Transportation

Zkoušky a provoz – L.P. 2012

3. část

Září a říjen

1) pokračuje schvalovací proces pro typ 109E u EBA

2) Typ 109E2 schválen pro provoz na Slovensku

3) Typ 109E má brzy získat mezinárodní homologaci

ad 1) pokračuje schvalovací proces pro typ 109E u EBA

Pokračuje schvalovací proces lokomotivní řady 380 CZ (tov. typ 109E) podle TSI (Technické specifikace interoperability), což jsou požadavky na železniční systémy platné pro celou EU. V tomto případě jde o schválení typu lokomotivy s platností v celé EU, tedy jakmile bude úspěšně schvalovací proces dokončen, drážní úřady členských zemí EU budou muset připustit takto schválený typ do provozu na "svém" území. ČD požadují schválení typu pro Česko, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Německo a Rakousko. Těchto šest států po úspěšném dokončení schvalovacího procesu pouze převezmou dokumentaci k typu vozidla a povolí jeho provoz na území svého státu. Schvalovací proces dle TSI musí provádět nezávislá notifikovaná osoba. Škoda Transportation (která má dle kupní smlouvy schválení pro všech šest států zařídit) si vybrala Eisenbahn-cert (EBC), což je samostatná složka německého drážního úřadu Eisenbahn-Bundesamt (EBA) se sídlem v Bonnu. Škoda Transportation si vybrala EBC mj. i proto, protože v ČR v té době nebyla žádná notifikovaná osoba oprávněná schvalovat drážní  vozidla dle TSI.

JPB

ad 2) Typ 109E2 schválen pro provoz na Slovensku

Škoda Transportation dokončila homologaci nové lokomotivy Škoda 109E2 pro slovenské dráhy. Při schvalování ve zkušebním provozu najely oba objednané stroje přes dvacet tisíc kilometrů. Lokomotiva je již zapsána v Evropském registru vozidel a může začít tahat vlaky v běžném provozu s cestujícími.

ZSSK se však narozdíl od ČD rozhodla použít národní schvalovací proces, protože ZSSK (prozatím) stačí použávat lokomotivy typu 109E2 pouze pro vnitrostátní dopravu na Slovensku. Národní schvalovací proces pro jednu zemi je rychlejší, než proces dle TSI (poznámka JPB).

„Získali jsme od slovenského ministerstva dopravy klíčové rozhodnutí o schválení typu drážního vozidla a zároveň jsme mohli zapsat lokomotivu 109E2 do evropského registru,“ uvedla mluvčí plzeňského výrobce Lubomíra Černá. Podle ní to znamená, že by se první pasažéři mohli svézt ve vlacích tažených touto lokomotivou již tento měsíc.

Úspěšnému završení homologace předcházel schvalovací proces. Lokomotivy při něm plnily řadu testů, včetně jízdních zkoušek přímo na slovenských tratích, a to i na nejnáročnějším úseku tamější železnice, takzvané Štrbské rampě.

„Lokomotiva na této hornaté trati utáhla náklad, který vážil od 1549 do 2735 tun. Během jízd naměřili technici soupravě s nákladem 1549 tun v nejprudším úseku Petrovská rychlost 42 kilometrů v hodině,“ uvedl generální ředitel Škody Josef Bernard. Celkem ve zkušebním provozu najely stroje víc než dvacet tisíc kilometrů.

Univerzální třísystémové lokomotivy 109E2 řady 381 jsou schváleny pro rychlost 160 km/h. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) je bude využívat hlavně v kombinaci s vlaky push-pull od Škody Vagonky, dceřiné firmy Škody Transportation.

První z dvojice objednaných strojů řady 381 dorazil na Slovensko v závěru loňského roku, kdy začaly zkušební jízdy na tratích v okolí Bratislavy. Ještě před tím absolvoval testy ve středočeské Velimi.

Slovenské železnice chtějí do dvou let vyměnit až pětinu regionálních a příměstských vlaků za podpory evropského operačního programu Doprava. Koupily zatím dvě lokomotivy, téměř identické se stroji určenými pro České dráhy. Ty objednaly dvě desítky lokomotiv Škoda 109E řady 380 za 2,6 miliardy korun.

magazín E15, 19. 10. 2012 (vag)

ad 3) Typ 109E má brzy získat mezinárodní homologaci

Nová lokomotiva ŠKODA 109E, určená pro České dráhy (ČD), by měla získat homologace podle mezinárodních norem TSI na přelomu letošního a příštího roku. Dráhy tvrdí, že Škodovka dodávky 20 strojů zpozdila. Výrobce naopak argumentuje, že to bylo způsobeno zásadní změnou norem v pokročilé fázi vývoje. Spor tak skončí u arbitráže, která ho ale dořeší nejdříve v příštím roce. Řekl to generální ředitel plzeňské Škody Transportation Josef Bernard.

„ČD se domnívají, že nás to nezdrželo vůbec nebo méně, než uvádíme. Bude jednání před arbitráží, termín zatím není dán. Očekávám, že arbitráž potrvá několik měsíců, jde totiž o komplikovaný spor,“ řekl. ČD mají objednáno 20 strojů za 2,6 miliardy korun. „Povolení do provozu mají všechny lokomotivy. Čtrnáct jich je ve zkušebním provozu s cestujícími a šest používáme na zkoušky,“ uvedla mluvčí Škody Lubomíra Černá.

Podle Bernarda je o koupi lokomotiv zájem a vidí jako velmi nadějné, že by s nimi Škodovka mohla proniknout i na západoevropské trhy. „Intenzivně komunikujeme s DB Schenker, který vybírá dodavatele jednosystémových cargo lokomotiv zejména pro operování na polském trhu,“ uvedl.

První dva stroje už koupily slovenské dráhy. Letos v říjnu získaly od slovenského ministerstva dopravy rozhodnutí o schválení typu drážního vozidla, které už je zapsáno v Evropském registru vozidel. První pasažéři by se podle vyjádření výrobce mohli svézt ve vlacích tažených touto lokomotivou už letos v listopadu.

Vývoj stroje, který je ve schvalovacím procesu podle nejnovějších evropských předpisů TSI, trval 3,5 roku. Třísystémová lokomotiva, jejíž maximální rychlost je 200 km/hod, je určena pro provoz na tratích v ČR, Německu, Rakousku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku. Umožňuje plynule přejíždět území s rozdílnými napájecími systémy, a to se stejnosměrným napětím 3 kV nebo střídavým napětím 25 kV/50 Hz a 15 kV/16,7 Hz, která používají v Německu a Rakousku. Životnost vozidla je 40 let, průměrné stáří elektrických lokomotiv pohybujících se v Česku je 30 až 40 let.

ČTK 1. 11. 2012

Poslední komentáře
07.11.2012 19:01:14: ČTK: "průměrné stáří elektrických lokomotiv pohybujících se v Česku je 30 až 40 let." To je určitě ...
 
lokomotiva Škoda 109 E 109E 380 třísystémová nejvýkonnější asynchronní IGBT dvojitá hvězda