Diagramy nemám, má je výrobce a ČD.
Diagrams aren´t accesible officially.
109E nemá nižší výkon, naopak spíš vyšší maximální (krátkodobý) než ostatní lokomotivy. Nižší tažná síla může být použitou mezí adheze, kterou má výpočet Škodovky nižší, než používá Siemens. Siemens používá vcelku nereálné hodnoty). A pak samozřejmě záleží na mechanických vlastnostech podvozků.
Každopádně aby se mohly skutečně porovnat lokomotivy dvou výrobců, musely by být provedeny srovnávací zkoušky tažné síly za stejných adhezních podmínek.
Pavel Dvořák
25.08.2014 12:46:12
Dobrý den.
Omlouvám se, že obtěžuji, ale napsáno je zde o lokomotivách hodně, ale to podstatné sdělující ke konkrétní mašince její rok výroby a výrobní číslo se tají jak Horníčkovo dobře utajené housle. Omlouvám se, že jako Mirek nejsem z Plzně a tak si neumím na každou otázku pohotově odpovědět sám. Za brzké sdělení těchto pro mne podstatných údajů předem děkuji. Pavel
Hello,
sorry for writing in English, but my Czech is really bad ;-)
I wonder if you have additional information about the Y/Q-forces, some diagramm like that one would be nice:
http://abload.de/img/filev9sht.jpg
I want to know that, because the 109E is advertised as being (very) track-friendly. Thus, I am curious, if the 109E is capable/allowed to pull tilting trains with a lateral accelaration up to aq=1.5 m/s².
Mockrát děkuji,
Alex Mikš
Karol Horák, řekl bych, že řada 380 utáhne menší zátěž proto, že trvalého výkonu dosahuje při rychlosti 102 km/h. Čím nižší bude trvalá rychlost, tak tím větší zátěž lokomotiva utáhne, samozřejmě musí být na to také výkon. Jelikož má řada 380 asynchronní motory, tak si může naložit i větší zátěž a utáhne to taky, ale pak už bude hrát velkou roli adheze. U těchto velmi těžkých vlaků jsou rozhodující adhezní vlastnosti lokomotivy. Na 15 promilích jezdila se zátěží přes 1500 tun slovenská řada 381 za špatných adhezních podmínek, sice jela asi 42 km/h, ale sama se v krpálech rozjela. U řady 380 záleží hlavní na šikovnosti strojvedoucího, jak citlivě umí přidat tažnou sílu, popřípadě ubrat výkon, aby mašina nezačala hrabat. Víc by asi věděli strojvedoucí, kteří s těmito lokomotivami jezdí.
Karol horák
03.03.2014 23:20:20
Prosím, viete odpovedať, aký je dôvod obmedzenia ťažnej sily, ak ju má v skutočnosti vyššiu? Zlé adhézne vlastnosti podvozku? To by znamenalo, že lokomotíva nevyužije svoj maximálny výkon, alebo sa mýlim?
Ak do 20 promile utiahne o 100 ton menej ako Taurus tak to je veľa. Sú to dva osobné vagóny. Ťahať napr. len 7 osobných vagónov namiesto 9 vagónov (s takým istým výkonom) je veľký rozdiel
Akú záťaž utiahne do stúpania 20 promile a akú utiahne Taurus? Tu niečo nesedí. Buď má nižší výkon ako sa uvádza, alebo má zlé adhézne vlastnosti. Čo je na tomto pravda?
FK: Lokomotiva 380 má tažnou sílu omezenou na 275 KN, 300 KN dokáže také vyvinout na suché koleji. 275 KN je pouze kompromis tažné síly a adheze lokomotivy a trvalá tažná síla by správně měla být 220 KN. Větší zátěž utáhne Taurus a Vectron, na 20 promilích je rozdíl jen 100 tun myslím. Tak či tak, je lokomotiva řady 380 dobrá a silná lokomotiva po všech zlepšeních.