Lokomotiva 109 E

O nové třísystémové lokomotivě ze Škody Transportation

Brzdová výstroj

Systém nadřazeného řízení řídí ovladače jednotlivých brzd a regulátor pohonu podle pokynů z CRV&AVV, nebo z hlavní jízdní páky. Vzduchovou část brzdy dodá firma DAKO, mechanickou část brzdy (brzdové jednotky) dodá firma Knorr a elektrodynamická brzda (EDB) je součástí trakčního pohonu od Škoda Electric. Lokomotiva využívá k brzdění EDB, nebo pneumatickou kotoučovou brzdu,případně oboje se závislou či nezávislou regulací. Při brzdění je rovněž čištěna jízdní plocha kol čisticími špalíky (Knorr) a to i v režimu pouze EDB. Čištění jízdní plochy kol je také možno zapnout tlačítkem zcela nezávisle na brzdění, tedy například při rozjezdu za snížené adheze.

EDB je nezávislá (započitatelná), je řízena regulátorem trakčního pohonu v závislosti na požadavcích systému nadřazeného řízení. Požadovanou brzdnou sílu zadává CRV&AVV, nebo strojvedoucí ručně hlavní jízdní pákou.

Tlaková brzda doplňková slouží k vyrovnávání úbytku brzdné síly EDB a je ovládána systémem nadřazeného řízení podle povelů od CRV&AVV.

Elektricky řízená samočinná brzda je ovládána brzdičem DAKO BSE (v panelové úpravě), jenž dostává povely z hlavní jízdní páky (při ručním řízení), nebo z CRV&AVV.

Elektricky řízená přídavná brzda je ovládána elektrickým ovladačem DAKO BPE, jenž dostává povely z ruční páky přímočinné brzdy.

Parkovací brzda je elektricky řízená a uvede se v činnost samočinně ihned po zastavení vozidla.

Lokomotiva je dále vybavena ovládáním elektropneumatické brzdy vozů soupravy včetně přemostění záchranné brzdy v zapojení jak podle vyhlášky UIC 541-5 [3], tak podle norem DB.

Zajišťovací pružinová brzda (střadačová) působí na všechna dvojkolí lokomotivy, nahrazuje dříve používanou ruční brzdu. Je součástí brzdových jednotek od firmy Knorr.

Lokomotiva je vybavena elektronickým protiskluzovým a protismykovým zařízením. Pístový čtyřválcový bezolejový nízkohlučný kompresor (VV270-T - uspořádání boxer) včetně vysoušeče vzduchu (typu LTZ 2.2H) jsou od firmy Knorr-Bremse a pomocný pístový kompresor od Knorr-Bremse.

Brzdič DAKO BSE v panelové úpravě

Brzdič DAKO BSE v panelové úpravě

 
lokomotiva Škoda 109 E 109E 380 třísystémová nejvýkonnější asynchronní IGBT dvojitá hvězda